Jakich perlatorów nie kupować? Nie trać pieniędzy na słabe rozwiązania
Wybór odpowiedniego perlatora często kryje w sobie pułapki prowadzące do niepotrzebnych wydatków. W gąszczu dostępnych na rynku rozwiązań łatwo o błędne decyzje, które skutkują zakupem nieodpowiednich lub niskiej jakości produktów. Niniejszy artykuł pomoże Ci uniknąć typowych błędów przy zakupie, wskazując na co zwrócić uwagę i jakich produktów unikać, by zainwestować w rozwiązania, które sprawdzą się w długoterminowym użytkowaniu.
Spis treści:
1. Nie kupuj perlatora w ciemno. Sprawdź typ gwintu, żeby się nie rozczarować 2. Omijaj szerokim łukiem perlatory w obudowach z tworzywa sztucznego 3. Nie kupuj perlatora, który nie ma podanego konkretnego przepływu wody 4. Perlator z regulacją przepływu do kuchni? Nie ma takiej potrzeby 5. Zainwestuj w słuchawkę prysznicową zamiast montować perlator do prysznicaNie kupuj perlatora w ciemno. Sprawdź typ gwintu, żeby się nie rozczarować
Aby perlator był szczelny i funkcjonował prawidłowo, gwint musi pasować do kranu. Dlatego przed zakupem zmierz koniecznie średnicę gwintu w kranie lub sprawdź ją w dokumentacji technicznej urządzenia. Jeśli nie wiesz, jak dokonać samodzielnego pomiaru, zajrzyj do naszego poradnika: Najpopularniejsze gwinty perlatorów. Jak zmierzyć i wybrać odpowiedni gwint perlatora?
Pamiętaj, że profesjonalne sklepy i producenci perlatorów zawsze podają informacje o typie gwintu konkretnego produktu. Znając wymiary z pewnością dokonasz właściwego wyboru, a tym samym unikniesz rozczarowania związanego z otrzymaniem niekompatybilnego perlatora napowietrzającego do kranu.
Omijaj szerokim łukiem perlatory w obudowach z tworzywa sztucznego
Powód jest prosty – wątpliwa jakość oraz trwałość. Plastikowe perlatory, choć zdecydowanie tańsze, są znacznie bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne przy montażu niż te wykonane z metalu. Do tego szybciej ulegają zużyciu.
Wysokiej jakości perlatory zazwyczaj łączą elementy metalowe (metalowa obudowa) z precyzyjnymi sitkami wykonanymi z trwałych tworzyw sztucznych.
Nie kupuj perlatora, który nie ma podanego konkretnego przepływu wody
Precyzyjne dane dotyczące przepływu, wyrażone w litrach na minutę (l/min), są kluczowe dla oceny efektywności urządzenia. Perlatory bez tej informacji mogą nie spełniać oczekiwań użytkownika w zakresie oszczędności wody lub komfortu użytkowania.
Producenci wysokiej jakości perlatorów zawsze podają te dane, gdyż są one istotnym parametrem technicznym. Wybierając perlator bez tej informacji, ryzykujesz zakup produktu o wydajności będącej niewiadomą. A stąd już prosta droga do niezadowolenia z użytkowania i dodatkowych wydatków związanych z koniecznością kolejnej wymiany urządzenia.
Perlator z regulacją przepływu do kuchni? Nie ma takiej potrzeby
W przypadku perlatorów kuchennych często panuje przekonanie, że powinny być wyposażone w funkcję regulacji przepływu. Owszem, jest to jedna z opcji, ale nie jedyna.
Biorąc pod uwagę typowe czynności wykonywane pod kranem w kuchni (napełnianie garnków, czyszczenie większych naczyń, mycie warzyw, owoców itp.), zalecamy wybór standardowego perlatora o stałym, ale odpowiednio wysokim, przepływie wody (np. 4-5 l/min). Oszczędności i tak będą wysokie, a samo rozwiązanie wystarczająco komfortowe i potencjalnie mniej awaryjne.
Zainwestuj w słuchawkę prysznicową zamiast montować perlator do prysznica
Oczywiście jeśli nie chcesz lub nie możesz wymienić słuchawki, mamy w naszej ofercie rozwiązania w postaci regulatorów przepływu, które, jako takie, nie są złym rozwiązaniem. Po prostu mając do wyboru zakup wodooszczędnej słuchawki prysznicowej lub regulatora do prysznica, zdecydowanie bardziej rekomendujemy pierwszą z tych opcji.
Nowoczesne słuchawki prysznicowe są projektowane z myślą o jak najlepszej optymalizacji zużycia wody w sposób, który nie wpłynie negatywnie na komfort użytkowania. Dysze wylotowe w ekologicznych słuchawkach prysznicowych są przystosowane do niższego przepływu wody, co pozwala na uzyskanie odpowiednio silnego strumienia, przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia wody. Dzięki temu możesz cieszyć się przyjemną kąpielą, oszczędzając wodę. Natomiast jeśli Twoja obecna słuchawka nie jest przystosowana do pracy przy niższym przepływie, strumień wody po instalacji regulatora prysznicowego może być zbyt słaby, spłaszczony i nieefektywny przy spłukiwaniu.
Najnowsze modele słuchawek oszczędzających wodę są też jednolite pod względem designu (rozwiązanie wodooszczędne są całkowicie niewidoczne) bardziej odporne na osadzanie kamienia i łatwiejsze w czyszczeniu. Często posiadają też dodatkowe funkcje napowietrzające wodę i służące do przyjemnego masażu.
I chociaż zamontowanie regulatora przepływu do istniejącej słuchawki może przynieść pewne oszczędności wody, w dłuższej perspektywie bardziej efektywnym i satysfakcjonującym rozwiązaniem jest wymiana całej słuchawki na wodooszczędną.