Co to jest perlator do wody w baterii? Co trzeba o nim wiedzieć?

Autor: Karolina Szymańska, opublikowano 08-02-2024
(0)

Perlatory do kranów są niewielkimi, niedrogimi urządzeniami, które znacznie obniżają zużycie wody oraz opłaty z nią związane. W tym poradniku wyjaśniamy, czym jest perlator do wody, opisujemy jego działanie i wyjaśniamy, czym się kierować, żeby wybrać najlepszy model do swojego domu.

Spis treści:

1. Co to jest perlator do wody i jak działa? 2. Co to jest aerator? Czym różni się od perlatora? 3. Perlator do wody – co daje? Dlaczego warto go mieć? 4. Jak poprawnie wybrać perlator do wody? Ile dzięki temu zaoszczędzisz?

Co to jest perlator do wody i jak działa?

Zacznijmy od definicji i odpowiedzi na pytanie: Co to jest perlator? Otóż jest urządzeniem o niewielkich rozmiarach, montowanym na wylewce kranu łazienkowego lub baterii kuchennej.

Z zewnątrz wydaje się prosty i nieskomplikowany – perlator wkręcasz po prostu do gwintu wewnętrznego lub nakręcasz na gwint zewnętrzny końcówki kranu – montaż jest szybki i prosty.

Natomiast, gdyby rozebrać perlator na części, ujawniłby się szereg elementów ułożonych warstwowo. Ten starannie zaprojektowany układ kształtuje strumień i ogranicza ilość wypływającej wody zgodnie ze specyfikacją aeratora.

Co to jest aerator? Czym różni się od perlatora?

Aerator niczym nie różni się od perlatora do kranu. Obydwa terminy odnoszą się do tych samych urządzeń, zbudowanych identycznie, o tych samych funkcjach i parametrach. Słów aerator i perlator używa się zamiennie. Obecność bąbelków powietrza w strumieniu zapewniają perlatory napowietrzające i jeśli zależy Ci na tym rozwiązaniu, szukaj tej informacji na karcie produktu.

Perlator do wody – co daje? Dlaczego warto go mieć?

Producenci baterii montują perlatory w każdym egzemplarzu, lecz głównie te o wysokim przepływie strumienia wody (nawet w markowych bateriach!). Najlepiej zastąpić je perlatorami do kranu o lepszych, bardziej oszczędnych parametrach.

Co więcej, perlator w baterii nie tylko oszczędza wodę, ale też kształtuje strumień wody. Najpopularniejsze typy strumieni to:

  • strumień napowietrzony – delikatny i miękki w dotyku, perlatory o takim strumieniu znajdziesz w naszym sklepie w kategorii perlatory napowietrzające wodę;
  • strumień igiełkowy – tworzy go kilkanaście odrębnych strumieni o zwiększonej sile spłukiwania;
  • strumień laminarny – inaczej klarowny, pozbawiony napowietrzania, niezwykle rzadki – używany głównie w szpitalach i innych placówkach medycznych.

Jak poprawnie wybrać perlator do wody? Ile dzięki temu zaoszczędzisz?

Dzięki perlatorom w baterii oszczędzisz od kilkunastu do nawet 60% zużywanej wody. Dokładna wartość umieszczana jest na karcie produktu. Nie znaczy to jednak, że zawsze musisz wybrać model o najniższym zużyciu. Byłoby to niepraktyczne i kłopotliwe.

Natężenie przepływu wody w aeratorze oznacza się w litrach na minutę. Więc jeśli dany model ma w specyfikacji 3 l/min, to po odkręceniu kurków na maksimum w ciągu minuty napełnisz naczynie o pojemności 3 litrów.

Żeby wygodnie korzystać z kranów, rekomendujemy poniższe wartości:

  • 1.2 – 2 l /min – perlatory do małych umywalek łazienkowych;
  • 2 – 3 l /min – perlatory do klasycznych umywalek stosowanych w łazienkach;
  • 4 -5 l/min – polecane aeratory do kuchni umożliwiają wygodne napełnianie i mycie naczyń;
  • 5 l/min lub perlator z regulacją przepływu – idealne do łazienki i kuchni, w których korzysta się z piecyków gazowych typu Junkers i Vaillant;
  • 10 l/min i więcej – najlepszy perlator do wanny.

Podczas wyboru perlatora do wody warto też zwrócić uwagę na sposób ogrzewania wody w domu. Jeśli korzystasz z ciepłej wody dostarczanej przez sieć miejską lub masz zbiornik na ciepłą wodę (np. bojler), możesz użyć dowolnego oszczędnego perlatora. Natomiast, jeśli korzystasz z piecyka gazowego bez zbiornika, takiego jak Junkers lub Vaillant, konieczne jest wybranie modelu, który umożliwi bezproblemowe uruchomienie pieca, którzy grzeje wodę. Istnieje przekonanie, że oszczędne perlatory nie są odpowiednie dla takich systemów, ale nie jest to prawda. W takim przypadku wystarczy wybrać perlatory do baterii z odpowiednim przepływem - co najmniej 5 l/min lub model umożliwiający regulację przepływu.

Zobacz wszystkie perlatory w naszym sklepie Savinga.

Karolina Szymańska

Pasjonatka działań na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz proekologicznych praktyk

Komentarze

Klaudia, 09-02-2024

Dobrze wiedzieć, że te perlatory wbudowane to wcale nie takie dobre rozwiązania... przyjrzałam się specyfikacji i na pewno na nich nie zaoszczędzę... Zamawiam u Was coś lepszego :)

Dodaj komentarz

wpisz minimum 3 znaki
wpisz minimum 20 znaków