Jak odkręcić perlator? Wymiana zakamienionego perlatora

Autor: Justyna Barańska, opublikowano 13-02-2024
5,0
(2)

W miarę upływu czasu perlatory ulegają zakamienieniu. Prowadzi to m.in. do zmniejszenia przepływu wody oraz jej rozpryskiwania w niepożądanych kierunkach. Jak poradzić sobie z wymianą zakamienionego perlatora? Oto prosty poradnik, który powinien Ci w tym pomóc.

Spis treści:

1. Jak odkręcić perlator? 2. Jak zamontować nowy perlator? 3. Dlaczego warto odkamieniać baterię? Negatywne skutki kamienia 4. Wymiana perlatora na wodooszczędny – dlaczego to się opłaca?

Jak odkręcić perlator?

Jak skutecznie odkręcić i wymienić perlator, zarówno z użyciem narzędzi, jak i bez?

Odkręcanie perlatora bez klucza

Jeżeli perlator nie jest mocno zakamieniony, a gwint zapieczony, istnieje możliwość ręcznego odkręcenia perlatora, bez konieczności użycia klucza.

W takich przypadkach skorzystaj z gumowych rękawiczek lub kawałka gumy, które zwiększając przyczepność ułatwią cały proces.

Jak odkręcić zakamieniony perlator?

Perlator nie poddaje się ręcznemu odkręcaniu? Konieczne będzie sięgnięcie po klucz francuski lub żabkę, żeby zwiększyć siłę nacisku. Jeśli i to nie przyniesie pożądanych rezultatów, problemem może być zapieczony gwint.

Jak poradzić sobie z zapieczonym gwintem perlatora?

Niezależnie, czy chodzi o perlator łazienkowy, kuchenny, czy perlator do wanny, zrezygnuj z popularnych w sieci metod z użyciem octu. Nie dość, że są one nieskuteczne, to jeszcze mogą spowodować odbarwienia na chromowanych częściach baterii.

My polecamy dwie metody:

  1. Użycie środka WD40: psiknij WD40 wokół miejsca łączenia perlatora z baterią, poczekaj około 12 godzin, a następnie spróbuj odkręcić go ponownie, używając klucza francuskiego lub żabki.
  2. Rozgrzanie suszarką: w przypadku niepowodzenia z WD40, użyj suszarki do włosów, aby rozgrzać obudowę perlatora przez kilka minut. Uważaj, aby się nie oparzyć. Następnie, używając klucza francuskiego lub żabki, spróbuj ponownie odkręcić perlator.

Jeśli powyższe metody zawiodą, może się okazać, że jedynym rozwiązaniem będzie wymiana całej baterii.

Jak zamontować nowy perlator?

Wbrew pozorom operacja montażu perlatora nie jest skomplikowana i sprowadza się do dwóch kroków:

  1. Zacznij od oczyszczenia końcówki kranu i gwintu baterii. Możesz użyć specjalnego preparatu odkamieniającego do czyszczenia łazienek. WAŻNE: upewnij się, że wszystkie elementy starego perlatora, zwłaszcza uszczelka, zostały usunięte. Stara uszczelka zaklinowana w kranie uniemożliwia prawidłowy montaż nowego perlatora.
  2. Nowy perlator najlepiej przykręć dedykowanym kluczem. Zmniejszy to ryzyko porysowania perlatora i zapewni optymalną siłę dokręcenia. WAŻNE: upewnij się, że uszczelka dobrze przylega do perlatora i kranu; szczelność połączenia to gwarancja, że woda nie będzie pryskała na boki.

Pamiętaj o regularnej wymianie perlatorów, na przykład perlatorów do kuchni, szczególnie jeśli woda w Twoim kranie jest twarda. Wewnętrzna część perlatora pełni funkcję filtra, na którym osadzają się zanieczyszczenia, a ponieważ woda z kranu jest często używana do spożycia, ważne jest, by utrzymać ją w czystości.

Jak zamontować nowy perlator

Dlaczego warto odkamieniać baterię? Negatywne skutki kamienia

Odkładanie się kamienia wpływa nie tylko na estetykę armatury łazienkowej i kuchennej, ale również może mieć poważne konsekwencje dla funkcjonowania baterii oraz całego systemu wodnego w domu.

Jednym z najbardziej oczywistych skutków odkładania się kamienia jest zmniejszenie przepływu wody. Kamień może blokować sitka w perlatorach oraz elementy głowic prysznicowych, co prowadzi do słabego ciśnienia wody i jej nierównomiernego rozprysku.

Kamień nie tylko zatyka sitka, ale też może osadzać się wewnątrz mechanizmu baterii, prowadząc – w najlepszym wypadku – do nieprawidłowego działania baterii (na przykład prowadząc do problemów z regulacją temperatury wody), w najgorszym – do jej uszkodzenia. To z kolei wiąże się z potrzebą drogich napraw lub wymiany urządzeń.

Wymiana perlatora na wodooszczędny – dlaczego to się opłaca?

Perlator napowietrzający do kranu, inaczej zwany aeratorem, to urządzenie, które miesza wodę z powietrzem, tworząc pełniejszy i bardziej miękki strumień.

W ten sposób, przy zachowaniu wrażenia podobnej ilości wody, faktycznie zużywamy jej mniej – nawet o 80 procent w porównaniu do standardowego perlatora. To z kolei przekłada się na niższe rachunki za wodę.

Mniejsze zużycie wody oznacza również mniejsze zapotrzebowanie związane z energią na jej ogrzanie. Wymiana perlatora na wodooszczędny znacząco wpływa na obniżenie rachunków za ogrzanie wody (np. gaz lub prąd).

Na koniec warto przypomnieć, że wymiana perlatora to prosta operacja, którą większość z nas jest w stanie przeprowadzić samodzielnie, bez potrzeby wzywania fachowca.

Koszt samego aeratora również nie jest wysoki, a to oznacza, że jego zakup i montaż to jedna z najmniej wymagających finansowo modyfikacji, jakie możemy wprowadzić w naszych domach w celu oszczędzania wody i energii.

Justyna Barańska

ekspertka Savinga.pl

Dodaj komentarz

wpisz minimum 3 znaki
wpisz minimum 20 znaków