Perlatory z gwintem CACHE – jak dobrać i zamontować?

Autor: Justyna Barańska, opublikowano 17-04-2024
5,0
(2)

Wśród różnych typów perlatorów coraz większą popularność zyskują perlatory z gwintem CACHE, stosowane między innymi przez takich producentów jak Ikea czy Kludi. Czym charakteryzują się te perlatory i jak dobrać odpowiedni model do swojej baterii? Odpowiedź znajdziesz w naszym mini poradniku.

Spis treści:

1. Czym wyróżniają się perlatory z gwintem CACHE? 2. Jak dobrać odpowiedni perlator z gwintem CACHE? 3. Montaż perlatora z gwintem CACHE 4. Kup perlatory z gwintem typu CACHE

Czym wyróżniają się perlatory z gwintem CACHE?

Główną cechą perlatorów z gwintem CACHE jest ich zintegrowana konstrukcja. W przeciwieństwie do tradycyjnych aeratorów, składających się z osobnej obudowy i wkładu, aeratory CACHE mają gwint bezpośrednio na wkładzie. Dzięki temu można je wkręcić bezpośrednio do wylewki kranu lub baterii, bez dodatkowych elementów.

Taka konstrukcja ma kilka zalet. Przede wszystkim pozwala na uzyskanie ładniejszego, bardziej eleganckiego kształtu wylewki, ponieważ perlator jest w całości ukryty w jej wnętrzu. Ponadto, dzięki zintegrowanej uszczelce na obwodzie aeratora, zapewnione jest szczelne połączenie i ochrona przed przeciekami.

Jednak aeratory z gwintem CACHE mają także pewne wady. Jedną z nich jest wyższa cena w porównaniu do standardowych perlatorów. Ze względu na zintegrowaną konstrukcję i specyficzny gwint, perlatory CACHE są zazwyczaj około dwa razy droższe od swoich tradycyjnych odpowiedników.

Kolejnym potencjalnym utrudnieniem jest dobór odpowiedniego rozmiaru perlatora. Ponieważ gwinty CACHE występują w kilku różnych średnicach, konieczne jest precyzyjne zmierzenie gwintu w wylewce i dopasowanie perlatora. W przypadku standardowych aeratorów, proces ten jest zazwyczaj prostszy, gdyż większość z nich pasuje do uniwersalnych gwintów.

Jak dobrać odpowiedni perlator z gwintem CACHE?

Przed zakupem aeratora z gwintem CACHE, kluczowe jest upewnienie się, jaki rozmiar będzie pasował do naszej baterii. Perlatory CACHE występują w kilku standardowych rozmiarach, różniących się średnicą gwintu:

Aby dobrać właściwy rozmiar, najlepiej jest zmierzyć średnicę gwintu w naszej baterii lub wylewce. Można to zrobić za pomocą suwmiarki lub linijki. Znając średnicę, można łatwo dopasować odpowiedni perlator CACHE. Podczas pomiaru perlatora uzyskasz wynik do 0.5 mm mniejszy niż wielkość gwintu podana w jego oznaczeniu.

Montaż perlatora z gwintem CACHE

Sama wymiana lub montaż aeratora z gwintem CACHE jest stosunkowo prosta, jednak w niektórych przypadkach może wymagać użycia specjalistycznego narzędzia – klucza do perlatorów CACHE. Taki klucz pozwala na bezpieczne i pewne odkręcenie oraz dokręcenie perlatora, bez ryzyka uszkodzenia gwintu lub samego perlatora.

Klucz do perlatorów CACHE ma specjalnie wyprofilowane wypustki, które dopasowują się do rowków na obwodzie perlatora.

Aby zamontować perlator CACHE przy użyciu klucza, najpierw zakręcamy dopływ wody i odkręcamy stary perlator, jeśli taki był zamontowany. Następnie czyścimy gwint wewnętrzny wylewki z osadów i zanieczyszczeń.

Nowy perlator CACHE przykładamy do gwintu i wstępnie dokręcamy ręcznie. Następnie nakładamy klucz na aerator, dbając o prawidłowe dopasowanie wypustek do rowków. Trzymając stabilnie klucz, dokręcamy perlator zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aż do wyczucia oporu. Ważne, aby nie przekręcić aeratora zbyt mocno, gdyż może to prowadzić do uszkodzenia gwintu lub samego perlatora.

Po zamontowaniu perlatora należy odkręcić wodę i przetestować działanie. Jeśli wszystko działa poprawnie, montaż można uznać za zakończony.

Kup perlatory z gwintem typu CACHE

Justyna Barańska

Justyna Barańska

ekspertka Savinga.pl

Dodaj komentarz

wpisz minimum 3 znaki
wpisz minimum 20 znaków