Ile wody zużywamy pod prysznicem? Ile podczas kąpieli w wannie?

Autor: Karolina Szymańska, opublikowano 06-06-2024
5,0
(1)

Mniejsze zużycie wody oznacza mniejsze rachunki, ale też aktywny wkład w ochronę środowiska. Dlatego w tym tekście zwrócimy uwagę na konkretne liczby, które pokazują, ile wody zużywamy średnio podczas kąpieli pod prysznicem, a ile w wannie. Zaproponujemy też konkretne rozwiązania, aby te wartości zmniejszyć, bez wpływu na komfort kąpieli bądź prysznica.

Spis treści:

1. Ile litrów wody zużywa się pod prysznicem? 2. Ile wody zużywa się podczas kąpieli w wannie?

Ile litrów wody zużywa się pod prysznicem?

Ilość zużywanej wody pod prysznicem zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj słuchawki prysznicowej, ciśnienie wody w instalacji oraz czas trwania kąpieli. Standardowe słuchawki prysznicowe mogą zużywać nawet 16 litrów wody na minutę. Oznacza to, że podczas 5-minutowego prysznica zużyjemy jej około 80 litrów.

Deszczownice, szczególnie te o dużej średnicy, zużywają jeszcze więcej – nawet 20 litrów na minutę. Przy takim zużyciu 5-minutowy prysznic pod deszczownicą może pochłonąć aż 100 litrów wody.

Na szczęście są efektywne metody, które pozwalają cieszyć się prysznicem tak samo jak wcześniej, ale z o wiele mniejszym zużyciem wody. Jednym z nich jest wymiana starej słuchawki na nową wodooszczędną słuchawkę prysznicową.

Weźmy za przykład słuchawkę EcoVand Intense 5.7 l/min, a więc model, który zużywa jedynie 5,7 litra wody na minutę. Zamiast 80 litrów wody używanych podczas 5-minutowego prysznica z tradycyjną słuchawką, dzięki EcoVand Intense zużycie spada do niecałych 29 litrów. To ponad 50 litrów oszczędności wody w ciągu pięciu minut. Jednocześnie komfort kąpieli pozostaje ten sam, ponieważ EcoVand Intense posiada aż 3 typy strumienia, w tym silny i napowietrzony, który daje poczucie, że wody jest więcej niż w rzeczywistości.

Innym sposobem na ograniczenie zużycia wody pod prysznicem są regulatory prysznicowe. Znane również jako reduktory lub perlatory prysznicowe, stanowią rozwiązanie, pozwalające na zmniejszenie zużycia wody bez wymiany słuchawki lub deszczownicy. Są one szczególnie przydatne w sytuacjach, gdy nie chcemy lub nie możemy wymienić słuchawki prysznicowej ze względu na jej nietypowy design lub kolor.

Regulatory prysznicowe działają na zasadzie zwężenia przekroju, przez który przepływa woda, powodując stałe ograniczenie przepływu. Niektóre modele pozwalają na regulację przepływu, dzięki czemu użytkownik może dostosować ilość wody do swoich preferencji.

EcoVand ICR 8 l/min, na przykład, regulator montowany pomiędzy słuchawką i wężem, został wyposażony w system wyrównywania ciśnienie o-ring. Przy niskim ciśnieniu gumowy pierścień nie zakrywa otworów wylotowych, ale gdy ciśnienie wzrasta, system dynamicznie dostosowuje ich prześwit, przez co ogranicza przepływ wody. Po montażu regulator jest niewidoczny.

Przeczytaj również: Dlaczego warto oszczędzać wodę? Zalety dla Twojego portfela i środowiska

Ile wody zużywa się podczas kąpieli w wannie?

Kąpiel w wannie wymaga jednorazowo większej ilości wody. Przeciętna wanna mieści około 150–200 litrów wody. Dokładna ilość zależy od rozmiaru wanny i poziomu napełnienia. Warto pamiętać też o dodatkowych litrach, które zużywamy podczas spłukiwania ciała po kąpieli oraz do przemywania samej wanny.

Oczywiście w tym przypadku wymiana perlatora w baterii nie wpłynie na ilość wody potrzebnej do jej napełnienia. Można jednak wymienić samą słuchawkę, żeby zaoszczędzić wodę, kiedy spłukujemy ciało lub czyścimy wannę.

Karolina Szymańska

Karolina Szymańska

Pasjonatka działań na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz proekologicznych praktyk

Dodaj komentarz

wpisz minimum 3 znaki
wpisz minimum 20 znaków